Deal of The Day! Hurry Up, Grab the Special Discount - Save 25% - Ends In 00:00:00 Coupon code: SAVE25
Welcome to Pass4Success

- Free Preparation Discussions

APICS Exam CLTD Topic 6 Question 80 Discussion

Actual exam question for APICS's CLTD exam
Question #: 80
Topic #: 6
[All CLTD Questions]

A company has a line haul cost between Point A and Point B of $5 per mile. The distance between the two points is 750 miles. What is the cost per hundredweight (cwt) for a shipment weighing 45.000 pounds?

Show Suggested Answer Hide Answer
Suggested Answer: C

Contribute your Thoughts:

Stephane
28 days ago
Wait, wait, wait... did they really just ask us to calculate the cost per cwt for a shipment? I thought this was a test on my ability to juggle while standing on one leg and reciting the periodic table backwards. *chuckles* Clearly, I need to start paying more attention during the logistics lessons.
upvoted 0 times
Quentin
16 hours ago
A) $012
upvoted 0 times
...
...
Tennie
1 months ago
Hmm, let me see... *scratches head* Okay, I got it! If the line haul cost is $5 per mile and the distance is 750 miles, that's a total of $3,750. Now, to get the cost per cwt, we divide that by the weight in hundredweights, which is 450 cwt. That gives us $8.33 per cwt. It's like magic, but with numbers!
upvoted 0 times
Amie
4 days ago
A: Got it! Math can be fun sometimes.
upvoted 0 times
...
Muriel
11 days ago
B: Yeah, that's correct. It's calculated by dividing the total cost by the weight in hundredweights.
upvoted 0 times
...
Julian
15 days ago
A: So, the cost per cwt is $8.33, right?
upvoted 0 times
...
...
Erasmo
1 months ago
This is easy peasy! Just divide the total line haul cost by the weight in hundredweights. $3,750 divided by 450 cwt is $8.33 per cwt. Now, where's the nearest coffee machine? I need a caffeine boost after all this math.
upvoted 0 times
Merissa
30 days ago
I think the answer is C) $8.33.
upvoted 0 times
...
...
Ronnie
2 months ago
I'm not sure, but I think I'll go with C) $8.33 too. It seems to make sense.
upvoted 0 times
...
Chery
2 months ago
I agree with Ellen, because the cost per hundredweight is calculated by dividing the total cost by the weight in hundredweight.
upvoted 0 times
...
Linn
2 months ago
Okay, let's think this through. If it's $5 per mile and the distance is 750 miles, that's $3,750 for the line haul cost. Now, to get the cost per hundredweight, we need to divide that by the weight in hundredweights. 45,000 pounds is 450 hundredweight, so the cost per cwt is... *furiously scribbles on paper* Aha! $8.33. That's gotta be the answer.
upvoted 0 times
Telma
27 days ago
User 2: Right, and with the weight of 45,000 pounds, that's $8.33 per cwt.
upvoted 0 times
...
Felix
30 days ago
User 1: So the line haul cost is $3,750 for the 750 miles.
upvoted 0 times
...
...
Kimi
2 months ago
Hmm, looks like we need to do some calculations here. $5 per mile, 750 miles, and 45,000 pounds. Let's see, that's a lot of math to do in my head.
upvoted 0 times
Elenore
20 days ago
Yeah, I agree. The cost per hundredweight would be $8.33.
upvoted 0 times
...
Salley
25 days ago
I think it's C) $8.33
upvoted 0 times
...
Vilma
1 months ago
C) $8.33
upvoted 0 times
...
Tien
2 months ago
A) $012
upvoted 0 times
...
...
Ellen
2 months ago
I think the answer is C) $8.33.
upvoted 0 times
...

Save Cancel
az-700  pass4success  az-104  200-301  200-201  cissp  350-401  350-201  350-501  350-601  350-801  350-901  az-720  az-305  pl-300  

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /pass.php:70) in /pass.php on line 77