Deal of The Day! Hurry Up, Grab the Special Discount - Save 25% - Ends In 00:00:00 Coupon code: SAVE25
Welcome to Pass4Success

- Free Preparation Discussions

AACE International Exam CCP Topic 4 Question 23 Discussion

Actual exam question for AACE International's CCP exam
Question #: 23
Topic #: 4
[All CCP Questions]

You are analyzing historic unit costs for 18'' Class 5 reinforced concrete pipe is a database. The unit costs include all costs-material, labor, equipment, and other, for the excavation, bedding, pipe and backfill. Refer to the following table:

What is the median unit cost?

Show Suggested Answer Hide Answer
Suggested Answer: C

The median cost is found by ordering the unit costs and selecting the middle value. The ordered costs are:

$26.78, $34.50, $37.30, $40.00, $46.59, $55.00, $55.00, $65.00, $75.00

Since there are nine data points, the fifth value in this list is the median:

C . $40.00 is the median unit cost.


Contribute your Thoughts:

Eliz
2 months ago
I'm not sure, but I think it might be $46.59 based on the data provided.
upvoted 0 times
...
Charlene
2 months ago
I believe it's $48.35 because it seems to be the middle value in the table.
upvoted 0 times
...
Lazaro
2 months ago
I think the median unit cost is $48.22.
upvoted 0 times
...
Rosalind
2 months ago
I'm going with option D. $46.59 seems like a reasonable median based on the information provided. Though I do wonder why the unit costs are in increments of $0.13. Weird, but I'll go with it.
upvoted 0 times
Rosendo
1 months ago
I agree, option D seems like the most reasonable choice based on the data.
upvoted 0 times
...
Christa
2 months ago
I think the median unit cost is $46.59.
upvoted 0 times
...
...
Kathryn
2 months ago
Haha, the person who came up with option C must be a real comedian. $40.00 as the median? That's about as realistic as a unicorn riding a flying saucer.
upvoted 0 times
Bulah
1 months ago
Arthur: I think I'll go with option D) $46.59, it seems like a good middle ground.
upvoted 0 times
...
Goldie
1 months ago
User 3: Yeah, option C) $40.00 does seem like a joke. I think option A) $48.22 is more reasonable.
upvoted 0 times
...
Arthur
2 months ago
User 2: I agree, it's definitely not realistic. I would go with option B) $48.35 instead.
upvoted 0 times
...
Merlyn
2 months ago
User 1: I know right, $40.00 seems way too low to be the median unit cost.
upvoted 0 times
...
...
Rosamond
3 months ago
Hmm, I'm not so sure. The data looks a bit suspicious to me. How can the median be exactly $40.00? That's a little too round, don't you think?
upvoted 0 times
...
Aracelis
3 months ago
Option B seems legit, the data looks pretty straightforward. $48.35 is the median, no doubt.
upvoted 0 times
Ashlyn
28 days ago
The median unit cost is indeed $48.35, option B is the correct answer.
upvoted 0 times
...
Adelaide
1 months ago
I agree, option B is the most accurate choice based on the data provided.
upvoted 0 times
...
Keneth
1 months ago
Yeah, the data is pretty clear, $48.35 is definitely the median.
upvoted 0 times
...
Misty
2 months ago
I think you're right, option B does seem like the median unit cost.
upvoted 0 times
...
...

Save Cancel
az-700  pass4success  az-104  200-301  200-201  cissp  350-401  350-201  350-501  350-601  350-801  350-901  az-720  az-305  pl-300  

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /pass.php:70) in /pass.php on line 77